قالیشویی شمال تهران در خدمت آسایش شماست …

رفع سوختگی فرش

سوختگی فرش از آسیب های تقریبا غیرقابل بازگشتی است که اگر زیاد عمیق نباشد و فرش را سوراخ نکرده باشد می توان با روش های خاصی آن را تا حدودی ترمیم نمود.

اما اگر سوختگی بزرگ باشد به نحوی که با چشم قابل رویت باشد، برای همیشه بر روی فرش باقی خواهد ماند و از ارزش فرش می کاهد.

بنابراین تا آنجا که می توانید در حفظ و نگهداری فرش دستبافت خود کوشا باشید چرا که سوختگی بر روی آنها به هیچ وجه قابل ترمیم نیست و روش های ارائه شده فقط در مورد فرش های ماشینی کاربردی است.

همانطور که اشاره شد در خصوص سوختگی های کوچک می توان با روش هایی خاص نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمود.

سوختگی در فرش می تواند بنا به دلایلی مختلفی ازجمله سوختگی ناشی از قابلمه داغ، زغال، سیگار، اتو، شمع و…اتفاق بیفتد.

در ادامه به روش های ترمیم سوختگی فرش در اثر عوامل مختلف می پردازیم :

روش های ترمیم و رفع سوختگی فرش

ترمیم سوختگی
  • ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از زغال

یکی از انواع سوختگی فرش بر اثر ریختن تکه ای از زغال بر روی فرش می باشد. ابتدا با کمک یک تکه سمباده ، روی لکه سوختگی ناشی از زغال را خوب بسابید سپس با دستمال سوختگی را پاک نمایید. در ادامه با یک قیچی، پرزهای آسیب دیده و سوخته را کوتاه نمایید. بعد از انجام دادن تمام مراحل بالا روی لکه را یک لایه ضخیم شامپو فرش بکشید و اجازه دهید تا شامپو خشک شود سپس روی آن را جاروبرقی بکشید.

  • سوختگی ناشی از سیگار نیز به همین روش قابل ترمیم است با این تفاوت که در مورد سوختگی با سیگار دیگر نیازی نیست که محل لکه را شامپو فرش بکشید.
  • ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از قابلمه داغ :

سوختگی های ناشی از قابلمه داغ معمولا به رنگ زرد در می آیند در این روش می توانید نوک پرزهای سوخته فرش را با قیچی کوتاه نموده و مقداری پرز هم رنگ با قسمت سوخته شده از جایی دیگر فرش جدا نموده و در محل پرزهای کچل شده با چسب بچسبانید.

  • ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از اتو :

سوختگی ناشی از اتو معمولا پرزهای فرش را در یک جهت خوابانده و رنگ زرد بر روی فرش به جا می گزارد. چنانچه سوختگی سطحی باشد می توانید یک پیاز را به دونیم کنید و روی محل سوختگی قرار دهید و پس از مدتی محل سوختگی را با آب سرد بشورید. چنانچه سوختگی عمیق باشد می توانید برای ترمیم آن از خدمات قالیشویی ها استفاده نمایید.

  • ترمیم سوختگی فرش ماشینی ناشی از شمع:

چنانچه شمع داغ برروی فرش ریخت سریعا می بایست اقدام نمایید. ابتدا بوسیله یک دستمال یا پارچه کتانی محلول آب شده شمع را خشک نمایید. به هیچ وجه دستمال را روی فرش مالش ندهید و فقط دستمال را در جهت خشک نمودن مایع شمع با فشار روی محل مورد نظر حرکت دهید. می توانید محل لکه را با محلول مایع ظرفشویی و آب پاک نمایید.
چنانچه شمع برروی فرش خشک شده باشد، سوختگی لکه شمع بر روی موکت های پرزدار را با یک قاشق بتراشید سپس روی لکه پارچه سفید قرار داده و روی آن را با حرارت کم اتو نمایید زمانی که موم کاملا جذب شد دستمال را بردارید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x